Nejsem moc zastáncem toho dávat svůj život na sociální sítě, takový ty vyumělkované fotky a „pozlátka“ mě moc neberou, sice sem tam nějakou fotku na sociální sítě dám, ale nejsem zde moc aktivní. Proto mě nechává chladným i bilancování života a jednotlivých roků, každopádně se to stalo v okruhu marketérů takové pravidlo a spoustu lidí z branže svůj život bilancuje a byl jsem popíchnut, ať to zkusím i já. Tak jsem se do toho dal a nakonec z toho je 6 NS textu, copywriterka by měla radost 🙂

*článek budu rozšiřovat postupně, jak si na některé věci vzpomenu, tento článek je spíše takovým mementem pro mě, abych si jednou zpětně mohl vzpomenout, jaký ten rok 2022 vlastně byl a možná se to stane i pravidlem a třeba za rok napíši, i jaký byl rok 2023, pravděpodobně ale ne 😀

Práce

Co se týče pracovního života, jedná se o třináctý rok podnikání v oblasti marketingu, linkbuildingu a affiliatu. Zde je cílem zvýšit pasivní příjem (ono v podstatě pasivní příjem neexistuje, ale zvyšuji takový ten příjem z vlastních projektů kdy stačí hodinka denně), tento příjem už tvoří 40% veškerých mých příjmů, dlouhodobé spolupráce s klienty také nadále pokračují – doufám, tedy vím, že k oboustranné spokojenosti. Nové klienty už víceméně nehledám, jsem plně vytížen a tak spíše pokud sem tam někdo odpadne, navyšuji časovou dotaci u stávajících klientů. Každopádně jedna nová věc se v lednu plánuje, tak uvidíme. Pokud jste čekali nějaké know-how, čísla či obraty, tak vás musím zklamat, ale tyto informace zde nenajdete. Jedině co můžu říct, je že, obrat z roku 2022 vs rok 2021 je o 0,8 % menší, tedy obratově to byl horší rok, navzdory očekáváním se totiž lidé vrátili do kamenných prodejen. Z vlastním projektů se nám pěkně rozjíždí napovime.cz (kde začínáme dělat i lokalizace sk/eng) a mlsnavarecka.cz. Jediný segment, který se zatím plně nevzpamatoval, je segment cestování a tedy celé portfolio cestovních webů docela upadlo, je ale pravda, že v tomto roce jsem mu moc péče nedal.

Stále hlavním cílem je do 40 let věku už podnikání hodit za hlavu a už si jen užívat, cestovat. Respektive aktuálně jsem ve stavu, kdy musím pracovat, ale mohu si určovat, kdy chci pracovat, cílem, kde se chci dostat, je pracovat, ale nemuset a v této fázi bohužel ještě nejsem.

Také jsem zvažoval, jestli už nenastal čas založit agenturu a rozjet práci ve větším, každopádně zaměřuji se spíše na menší a střední klienty s obraty maximálně desítky miliónů ročně a i když mám během roku pár dalších poptávek (které musím časově odmítat), stále si nejsem jist, zda přerod v agenturu by byl dobrý nápad, klienti jsou zvyklí na mou práci a nechci naši dlouhodobou spolupráci zastřešovat pouze mým jménem a práci aby odváděl někdo jiný. Samozřejmě nemám klienta jako Rockpoint, jako má kolega Petr Kraus, tam už by situace byla jiná a musel bych začlenit mnohem více lidí do celého procesu. Na druhou stranu, stále bilancuji, zda to má smysl aneb jak se říká rubáš nemá kapsy a život je krátký.

Hodně času mi žere i „naše iluminátské fórum“, kde se snažím být aktivní a kde řešíme v podstatě spoustu věcí co se týče hostingů, marketingu a komplet online podnikání, ale také se zde řeší spoustu nesmyslů, každopádně mi to dává smysl a mnohdy se člověk dozví nějaké to know-how.

Aktuální situace ani nenahrává krypto trhu, kdy BTC pomalu padá na hranici 15k$, tak přemýšlím, že další volné prostředky už do krypta dávat nebudu a vrhnu se na oblast nemovitostí, kdy ceny nemovitosti klesají a naopak nájmy rostou. Samozřejmě krypto podržím dále, z dlouhodobého hlediska se nic nemění.

Docela začínám pociťovat „informační obezitu“ a to nejen v pracovních věcech, kdy těch podcastů, článků, komentářů musí člověk sledovat spousty, aby zůstal informován o nových trendech v oblasti SEO a linkbuildingu, ale i soukromém životě jsme obklopeni spousty zdroji, které nám sice mají pomáhat v rozhodování, ale dělají přesný opak a proto se snažím redukovat i ze své RSS čtečky (ano stále ji na hrubý filtr používám) velké množství zdrojů.

Nadále se snažím držet zero inbox, tedy prázdnou příchozí složku veškerých mých emailových schránek. Je to docela složité, jelikož po dovolené se těch emailů vždy nahromadí hromada a než to poté zpracuji, tak to nějaký den zabere, ale dá se říct, že ke konci roku vždy končím s zero inboxem. Jen pro zajímavost jsem v roce 2022 odeslal 2852 emailů, což je velice zajímavé číslo.

V poslední době si hodně hraji s umělou inteligencí, i když nevím, jestli se dá openai brát jako plnohodnotná umělá inteligence, každopádně kolegové na tom už docela frčí a budují magazíny na obsahu, které vygenerovala AI. Někteří už vyhodili i copywriterky (odvážný tah) a Google už vyhlásil red flag a zkouší s tím něco udělat. V roce 2023 očekávám, že se nám SEPR zaplevelí automaticky generovanými texty a tím pádem padne jedno rčení, a to že obsah je král, více důrazu se tedy bude klást na externí odkazy a linkbuilding zažije renesanci.

Osobní život a zdraví

Moc nechci pitvat osobní život, každopádně považuji za úspěch, že jsme v roce 2022 úspěšně zrekonstruovali dům, nastěhovali se do něj a to vše bez hypotéky. Dále mě postihnul už třetí a čtvrtý covid (přestali jsme to počítat). Těch zdravotních problémů bylo více, každopádně vše dávám za vinu oslabené imunitě právě po covidu. Jediný vlastní neúspěch je váha, která stále osciluje okolo 100kg, bohužel jak člověk pracuje z domu, tak toho pohybu moc není. Když jsem byl ještě zaměstnanec, váha byla na mnohem nižším čísle. Tohle je jeden z velkých cílů roku 2023, zařadit více sportu.

Vidím také, jak mé dcery rostou před očima a zde vidím i v dalším roce další příležitost být s nimi více. Předpokládám, že okolo toho dvanáctého roku už dovolené s rodiči pro ně přestanou být zajímavé a tak se jim chci v příštím roce více věnovat.

Dále se v malém také věnuji filantropii a stále pravidelně přispívám na Dobrého Anděla, i malá pomoc má smysl.

Cestování

Tento rok byl co se týče cestování o dost slabší, ale každopádně i tak jsme stihli spoustu menších výletů a akcí. První půlrok, jak už bylo řečeno, se v podstatě necestovalo z důvodu rekonstrukce domu a stěhování. Takže kromě pár menších výletů takové ty jednodenní výlety jako je návštěva ZOO (Ostrava, Brno), výšlapy na Ondřejník a další klasické věci co děláte s dětmi, nic moc nebylo.

Druhý půlrok už se nesl aspoň trošku v zajímavějším duchu. Snažil jsem se překonávat sám sebe a proto jsem se snažil hodně vystoupit ze své komfortní zóny.

Rychlebské hory (červen)

V červnu jsem se s přáteli konečně přešel pár vrcholů v Rychlebských horách, které jsou jedno z nejopuštěnějších pohoří v ČR. Myslím, že za 2 dny se jednalo okolo 50km, ale co je nejdůležitější, poprvé jsem si vyzkoušel spánek v hamace. Vyspal jsem se relativně dobře, každopádně radši mám klasickou zem.

Ideální spací místo jsme hledali předchozí den docela dost dlouho

Slovinsko – Triglav (červenec)

Výstup na nejvyšší horu Slovinska 2864 m, kdy výstup začínáte někde okolo 400 m. nad mořem. No co vám budu říkat, bylo to náročné a cca hodinu před vrcholem jsme to s ohledem na to, že mě selhalo koleno a dolů jsem hezky pajdal a kamarád Radek už nemohl, to otočili a vrcholu jsme nedosáhli . Chtěli jsme nakonec těsně před vrcholem přespat v chatě Triglavski dom na Kredarici a druhý den dosáhnout vytouženého vrcholu, bohužel s ohledem na to, že druhý den mělo celý den pršet a nebylo by tedy bezpečné poté sejít dolů a nakonec bychom museli nahoře zůstat minimálně 2 dny, jsme to vzdali a rozhodli se, že si tento „kopeček“ dáme někdy ještě jednou. Každopádně i tak jsme vycházeli ráno ve 4 a co si pamatuji, zpátky na parkoviště jsme došli okolo 20 hodiny večerní, takže tento den byl náročný, ale nezapomenutelný.

Výstup na Triglav

Další dny ve Slovinsku jsme to vzali rekreačně (jezero Bled apod.) a poslední den jsme si zalezli ještě menší ferratku, podotýkám, že to byla má první ferrata (značení myslím B).

Ferata Mojstrana

Orlické hory (červenec)

Tak tohle byla klasická dovolená s rodinou, ale také docela akční, kdy jsme poprvé vyvezli i kola. Navštívili nějaké ty opevnění, pouť, ohňostroj a vymysleli jsme i pár hezkých nočních akcích po lesích v okolí. Na této akci jsme poznali jednu super rodinu, se kterými aktuálně máme velice pěkný vztah, který nadále udržujeme a v této pěkné roubence jsme bydleli.

Útulná dřevěnice

Sepetná – Bedkydy (září)

Jako každý rok, jsme si po prázdninách pronajali bungalov na Sepetné, kde odpočíváme, chodíme na krátké vycházky a rochníme se v bazénu, tady jde vyloženě o relax po prázdninách, kdy víme, že celý komplex bude skoro prázdný.

Norsko (říjen)

Zde zase klasický výstup mimo komfortní zónu, kdy jsme vzali rychlý přesun do Norska, 3 dny v krásné norské krajině ve stanech a přesun zpátky. Jelikož se jednalo o konec října, tak jsme vůbec nevěděli, zda tam bude sníh, případně jak to nakonec celé dopadne. Nakonec to dopadlo docela dobře, počasí přálo a celý přechod jsme si docela užili až tedy na přemnožené „létající klíšťata“ alias kloše jeleního. Zde tedy fotka s kamarádem Martinem (tahle fotka mě vyšla draho, protože na zpáteční cestě jsem samozřejmě na těch „namydlených“ laťkách hodil mrchu).

Ranní fotka v norské přírodě

Wisla „Visla“ – Polsko (prosinec)

Tady se jednalo o klasicky pětihvězdičkový hotel, kdy jsme si chtěli odpočinout od toho předvánočního shonu a na 5 dnů jsme se uklidili do hotelu Crystal Mountain ve Visle. Jako klasicky jsme chytli skoro prázdný hotel, což dokazuje i fotka níže, neskutečně jsme si to užili a zrelaxovali, na můj vkus už to bylo moc nóbl, běžně si ke snídani nedáváme šampaňské, ale děti si to užily neskutečně (myslím ty herní prvky, ne to šampaňské 🙂 ).

Konečně pořádný relax

Plány na rok 2023

Běžně moc neplánuji rok dopředu, protože jak říká jedno přísloví „Chcešli Boha rozesmát, sděl mu své plány“ a i když jsem ateista, tohle sedí dokonale. Takže uvidím co přijde a budu to brát, jak se to na nás bude sypat. Každopádně v roce 2023 bych chtěl více cestovat, už nyní mám naplánovaný trip na Fuerteventuru – kde doufám budeme hodně namáhat nohy a plánuji toho samozřejmě více. Rád bych se znovu podíval na Island, ale na toto jsou ještě děti malé a má dobrodružná crew, která jde do všeho po hlavě (tímto zdravím Martina a Radka), je stále pořád ještě zaměstnaná, takže s časem a dovolenou na tom nejsou nijak slavně.


Dále se chci zaměřit i více na svůj web, ale s klienty a weby okolo toto také pravděpodobně padne. Hlavně nemám moc motivaci, nové klienty přijímám sporadicky a lepší web by jen zvednul poptávku a hlavně držím se hesla „kovářova kobyla“

Reporty a bilancování známých, kolegů a přátel nejen z oboru

8 KOMENTÁŘŮ

 1. Jak se mi dařilo (nejen v affiliate) v roce 2022? Bilanční článek - Affiliate blog Ondřeje Martinka
  29. 12. 2022 Odpovědět

  […] Petr Malec […]

 2. Daniel Gottwald
  30. 12. 2022 Odpovědět

  Bezva report Petře. Přeju ať máš lepší zdraví a ať vyjde ten plán s důchodem ve 40 a je možnost více cestovat 🙂
  Mám podobný cíl, respektive pracovat na svých projektech, pro jednoho nebo dva klienty na dálku a hodně cestovat, nebo vylepšovat naši mini farmu.

  • Petr Malec
   30. 12. 2022 Odpovědět

   Ahoj Dane, díky moc, tvůj report jsem také četl, mrzí mě to s dílnou, ale snad tě to posune dále. Jinak odkaz na tvůj report jsem doplnil do článku. Já svůj report budu ještě doplňovat a upravovat, ale až po Novém roce, teď užíváme s rodinou chvilky klidu.

   • Daniel Gottwald
    2. 1. 2023 Odpovědět

    Určitě se těším na tvůj další progres a rád se nechám inspirovat 🙂 Co se týče dílny, tak ničeho nelituju a jsem rád za ty zkušenosti, člověku to vždycky něco přinese a já z toho těžím do svého dalšího podnikání i nových projektů. To že to stálo nervy, peníze a spoustu přidaných problémů, to už k tomu holt patří. Ale co tak sleduju ostatní podnikatele, tak můj případ je ještě celkem slabá soda 😀

 3. Report roku 2022 – nový začátek
  1. 1. 2023 Odpovědět

  […] Petr Malec […]

 4. Můj rok 2022 – Karel Hladiš
  2. 1. 2023 Odpovědět

  […] Petr Malec […]

 5. Shrnutí mého roku 2022 - 🌳LÍPA Tomáš
  3. 1. 2023 Odpovědět

  […] Petr Malec […]

 6. Jaký byl rok 2022 ve zkratce - Vít Michalek
  7. 1. 2023 Odpovědět

  […] Můj rok 2022 aneb ledabyle shrnutí – Petr Malec […]

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *